Poprzedni temat «» Następny temat
Orchidektomia, formalności
Autor Wiadomość
Arisa
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 629
Wysłany: 2018-11-04, 23:33   Orchidektomia, formalności

Jakie są formalności do wykonania orchidektomii po dokonaniu zmiany prawnej płci? Czy potrzebne są listy polecające? Od kogo (endokrynolog, seksuolog, psycholog, psychiatra)? Czy wystarczy pójść do chirurga i wystarcza sam dowód osobisty i dokumentacja np. od endokrynologa?

Jak wygląda to w Polsce?
Jak wygląda to w krajach EU?
Jak wygląda to w Kanadzie / USA?
Jak wygląda to w Tajlandii?

atmosphere
użytkownik

Kim jesteś: is
Punktów: 8
Wysłany: 2018-11-07, 20:50   

Hej : )

W Polsce do wykonania zabiegu orchidektomii jest potrzebny prawomocny wyrok sądu, nowy dowód osobisty i dokument od lekarza prowadzącego czyli seksuologa o stwierdzonym zaburzeniu identyfikacji płciowej i prowadzonej w tym zakresie terapii hormonalnej. Dodatkowo mogą być wymagane badania krwi takie jak morfologia, krzepliwość i antygen hbs.

Arisa
użytkownik

Wysłany: 2018-11-09, 23:36   

Na prawdę nie da się bez listu polecającego? Skoro wyrok jest prawomocny, ma się wyrok, papier na zmianę danych / odpis aktu urodzenia (pełny)? Osoby hermafrodytyczne też muszą mieć taki list?

Przecież latami rżnięto niemowlakom, bez pytania się ani rodziców ani dorośniętego niemowlaka...

No i co się rozumie przez lekarza prowadzącego w przypadku, gdy po zmianie danych ktoś nie wrócił do seksuologa, ale leczy się np. u endokrynologa (choć to nie jedyna opcja, ale gorąco ją polecam)?

atmosphere
użytkownik

Wysłany: 2018-11-11, 00:38   

Oczywiście, naistotniejszy jest wyrok sądu i nowy dowód tożsamości, ale lekarze z reguły proszą o dokumentację medyczną, aby mieć pewność czy wykonują zabieg osobie poprawnie zdiagnozowanej. Osoby interseksualne po korekcie, przechodzą takie same procedury, nie ma zbytnio różnicy w tym zakresie : ) Co do samego dokumentu od lekarza seksuologa, wystarczy ten, który był składany jako zaświadczenie do sądu o zdiagnozowanej dysforii jak i rozpoczętej kuracji hormonalnej.

Arisa
użytkownik

Wysłany: 2018-11-11, 00:56   

Cytat:
Co do samego dokumentu od lekarza seksuologa, wystarczy ten, który był składany jako zaświadczenie do sądu o zdiagnozowanej dysforii jak i rozpoczętej kuracji hormonalnej.
Kpisz? Z deadname? Mogę co najwyżej przedstawić dokumentację od leczącego mnie latami endokrynologa pierwszego i drugiego. Z właściwymi danymi. Lub ostatecznie z ogromną dysforią wykonać USG tamtej okolicy - na pewno wyjdzie nieprawidłowe, bo zostały tam co najwyżej pasma tkanki łącznej po self-medzie.

Oczywiście pytanie dalej aktualne - "dla potomnych" - jakie są oficjalne wytyczne w tej sprawie?

Jeżeli tak to ma wyglądać to wolę poczekać aż tam będzie jakiś nowotwór i wtedy iść to usuwać w trybie na cito. Wtedy nie będzie ich interesował nawet wyrok sądu AFAIK. Moim zdaniem w przypadku nieporawidłowości w tym rejonie względem płci - nie powinni tak postępować, że wymagają jakiegoś listu - to powina być decyzja pacjenta czy nieprawidłową tkankę usuwa czy nie (dotyczy nie tylko IS ale też TS po sądzie).

P.S. Wyrok mam, tego co składałam do sądu nie posiadam (poza opinią psychologiczną). I jak wspomninałam gdzieś (i pewnie nie jedyna) nie mam kompletu wg obecnych wymogów diagnostycznych (kario nieprawidłowy, brak psychiatry, nieprawidłowe wyniki badań hormonalnych przed, brak wielu badań i na piękne oczy od Libera wpis TS mimo, że jestem IS - sam kariotyp - błędy w ramach chromosomów połciowych, warianty chromosomów, chimeryzm - już to podważa diagnozę wg ICD-10). Dobrze, że skończyło się bez biegłych.

Oczywiście o ile będą potrzebny - kariotyp - wtedy zrobię go ponownie - by był z właściwymi danymi, przy okazji zlecając szczególowszą analizę o inne problemy. Dziś jest lepsza technika badania tych nieprawidłowości. Zawsze jako powód można podać genetykowi "bezpłodność". ;)

atmosphere
użytkownik

Wysłany: 2018-11-11, 08:07   

Może to i absurd, ale nic nie poradzisz, takie mamy procedury medyczne w Polsce. Żaden lekarz legalnie nie podejmie się zabiegu przed prawną korektą z obawy o ewentualne pociągnięcie do odpowiedzialności karnej z tytułu okaleczenia pacjenta. Mnie osobiście odmówili w 2 prywatnych klinikach. Plus jest taki, że po prawnej korekcie można udać się do kliniki jednego dnia, nie kosztuje to tak dużo jak w krajach zachodnich, przyjeżdża się przygotowanym na umówiony termin, podaje znieczulenie do miejscowe, a po godzinie można wracać bez obaw do domu, gdy zabieg odbył się bez żadnych komplikacji : )) Szybko, fachowo, konkretnie i bezboleśnie : ) Oszczędzasz dzięki temu czas i stres związany z zabiegiem, nie przytłaczają Cię szpitalne łóżka i chorzy pacjenci dookoła.

remick76
użytkownik

Punktów: 219
Wysłany: 2018-11-11, 10:16   

atmosphere, czy można spytać, gdzie robiłaś zabieg i jaka była cena? :)

Też mnie to czeka jak uporam się z Sądem - pozew już leży, czekam na rozprawę.

atmosphere
użytkownik

Wysłany: 2018-11-11, 11:14   

Zabieg wykonywałam w T & T Medical we Wrocławiu u dr. Tomasza Tuchendlera. Koszt w moim wypadku za usunięcie jednej posiadanej gonady wyniósł 2000 zł, nie wiem jak to wygląda w przypadku orchidektomii obustronnej. W internecie na portalu tourmedica.pl widnieje koszt określony w widełkach od 1800 zł do 2800 zł. Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z doktorem w kwestii ustalenia ceny jak i terminu zabiegu : ) Osobiście jestem bardzo zadowolona, żadnych komplikacji, szybkie gojenie i pełna sprawność fizyczna bezpośrednio po zabiegu : )

remick76
użytkownik

Punktów: 219
Wysłany: 2018-11-11, 11:45   

O, to daleko do Wrocławia nie mam.

Za obustronną należy przypuszczać, że będzie to koszt 4000zł. W każdym razie, już wiem, do kogo uderzać co do zabiegu. Dzięki, atmosphere :)

atmosphere
użytkownik

Wysłany: 2018-11-11, 13:43   

Na stronie za obustronną jest koszt do 2800 zł : ) Ale najlepiej się dowiedzieć u źródła ^_*
Życzę powodzenia na rozprawie i potem już na samymna zabiegu : ) Pozdrawiam cieplutko ^_^

Arisa
użytkownik

Wysłany: 2018-11-11, 18:33   

Atmosphere, ale ja jestem już lata po wyroku. Jak mówię, to co bez dysforii mogę tam zabrać, to wyrok sądu (pozytywny, stwierdzający, że jestem kobietą) i dokumentację od ginekologa-endokrynologa innego niż z self-medu. Nawet od 2 endokrynologów. Pytanie czy to wystarczy? Ale widzę, że trzeba zrobić research i zapytać T&T czy im to wystarczy. Choć na prawdę mile by było, gdybym mogła iść tam na operację o samytm dowodzie i obecnej dokumentacji medycznej, bo nie chcę się przyznawać do dwóch zmian imienia i deadname.

W ostateczności jak piszę mam tylko opinię psychologiczną - tyle się zostało ze starych papierów, bo to co było mocno dysforyczne po prostu wywaliłam - stąd nie mam już dokumentacji od Libera. Niestety za moich czasów na grupach wsparcia nie ostrzegali, że będzie to jeszcze potrzebne, a internet tamtych czasów był tylko dla wybranych (chodzi o dostępność i ilość wiedzy w nim na temat TS).

atmosphere
użytkownik

Wysłany: 2018-11-11, 23:58   

Możliwe, że podane dokumenty będą w pełni wystarczające, najważniejsze, aby były medyczne i potwierdzały zdiagnozowaną dysforię płciową ; ) Ale bez okazania wyroku sądu, wykonanie zabiegu legalnie może nie być moźliwe gdziekolwiek, sam dowód i dokument od endokrynologa to chyba za mało. U mnie lekarz zarządał 3 rzeczy : prawomocnego wyroku, nowego dowodu osobistego i opinię lekarza prowadzącego seksuologa, po ich otrzymaniu mogłam ustalić termin zabiegu : )

wendigo
użytkownik
TRU ts ;)

Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 570
Wysłany: 2018-11-12, 00:50   

Arisa - po prostu zapytaj. Takie informacje są najczęściej podawane dla ludzi tuż po wyroku (a jeśli idzie o zagraniczne kliniki, to często dla tych jeszcze przed). A jak przyjdzie kobieta, która ma dowód już z pięć lat na kobietę, i chce usunąć jądra, to nie widzę problemów - przecież kobieta nie potrzebuje jąder :P Tak jak na stronie belgradzkiej kliniki - też są te informacje o listach od lekarzy itp., a ja napisałem, że jestem po wyroku i nic nie było więcej mi potrzebne poza dowodem osobistym.

Arisa
użytkownik

Wysłany: 2018-11-12, 01:11   

Atmosphere, kiedy z nimi korespondowałaś? Wysłałam 2 maile jeden na recepcję i rejestrację (widząc, że ten pierwszy nie działa). Masz może aktualne namiary na nich? Czy na dobry mail piszę (wygrubione)?

I oto jest odpowiedź:
Cytat:
Witaj. Ta wiadomosc zostala wygenerowana przez system pocztowy
Wirtualnej Polski.

Dostarczenie Twojej wiadomosci okazalo sie niewykonalne, nasz
serwer pocztowy nie bedzie staral sie wyslac jej ponownie.
Dokladna przyczyna niedoreczenia listu znajduje sie ponizej.
===
Hi. This message was created automatically by mail system
at Wirtualna Polska.
I'm afraid I wasn't able to deliver your message to the following addresses.
This is a permanent error; I've given up. Sorry it didn't work out.
X-WP-DKIM-Status: no signature (id: n/a)
X-WP-MailID:[ocenzurowano]
X-WP-AV: skaner antywirusowy Poczty Wirtualnej Polski
X-WP-SPAM: NO (U9) 0W0001A [YQMU]
X-WP-Bounce-Status: Unknown
Message-ID: <[ocenzurowano]@wp.pl>

recepcja [bardzo_znany_symbol] tt-medical.pl:
Sorry, I couldn't find any host named tt-medical.pl. (#5.1.2)

Niestety nic nie mogę się przez to dowiedzieć, drugi mail też nie działa, a chciałam obadać sprawę i się o pewne rzeczy osobiście dopytać.

Może ktoś polecić inne miejsce, gdzie robią orchidektomię przy transseksualizmie / intersksualizmie?

atmosphere
użytkownik

Wysłany: 2018-11-12, 08:18   

Nie wiem jak wygląda kontakt drogą mailową, ja rozmawiałam z doktorem Tomaszem Tuchendlerem telefonicznie, kontaktujac się na jego prywatny numer. Tak jak pisze wendigo, najlepiej jest się zapytać osobiście u źródła, czyli lekarza wykonującego zabieg, nie ma wtedy żadnych wątpliwości i niedomówień : ) Nr. telefonu mogę udostępnić na priv : )

Arisa
użytkownik

Wysłany: 2018-11-12, 14:28   

Przepraszam, ale nie zaufam nikomu, kto nie odbiera maili lub podaje na stronie niedziałające maile. Ustalenia chcę mieć w postaci tekstowej, w końcu posłużą do podejmowania decyzji, aczkolwiek słabo mnie w tej chwili interesuje usunięcie czegoś co zostało zniszczone, gdy za 15k zł mogę zrobić SRS - czyli 1 operację a nie 2 i sr*ć się raz ze strachu a nie 2 razy.

atmosphere
użytkownik

Wysłany: 2018-11-12, 18:44   

Nie rozumiem o co Ci tak naprawdę chodzi. Zakładasz temat i zadajesz pytanie dotyczący zabiegu orchidektomii, dostajesz czytelną odpowiedź, a i tak widzisz problem na każdym kroku, musisz być głęboko nieszczęśliwą osobą skoro reagujesz tak emocjonalnie. Mimo wszystko życzę powodzenia i więcej optymizmu do otaczającego Cię świata : )

Arisa
użytkownik

Wysłany: 2018-11-12, 19:53   

atmosphere, a czy zauważyłaś, że pytam też o inne kliniki? Po prostu tej klinice nie jestem w stanie zaufać. Zaś zaufanie do lekarza / kliniki ma bardzo duże znaczenie podczas wykonywania zabiegów. Wyczuwam "antiArising"...

1. Może więc trochę historii. Wendigo słusznie zaproponował kontakt z przychodnią.
2. Napisałam maila, który nie działa (co jest niedopuszczalne, by udostępniony mail nie działał - w końcu mogę mieć komplikacje, a lekarze nie dają telefonów do siebie, a mój stan może być różny i może TŻ skrobnąć tego maila).
3. dostaję opie*rz od Atmosphere, że śmiałam to napisać i przy okazji wspomnieć, że jest na forum ciekawa opcja - tani SRS w Polsce, gdzie orchiektomię wykonają przy okazji.

Co do samego tematu - dalej jestem ciekawa jak jest w innych klinikach. Co wymagają? Ich nazwy handlowe / adresy itp. (w razie znajomości adresów - odpowiedź sama wrzucę jakie jest minimum formalności po uzyskaniu odpowiedzi.

BTW antiArisingu - wyczuwam do mocno w temacie o błędach pewnego programu, gdzie nie zgłoszono błędów i propozycji, ale wręcz można powiedzieć roszczenia? Chyba czas zmianić konto na "Risa A" (Freja, nie, to nie jest propozycja jeszcze) ;)

Armand
użytkownik
ImperialistycznyKnur

Punktów: 604
Wysłany: 2018-11-12, 19:58   

Arisa napisał/a:

2. Napisałam maila, który nie działa (co jest niedopuszczalne, by udostępniony mail nie działał - w końcu mogę mieć komplikacje, a lekarze nie dają telefonów do siebie, a mój stan może być różny i może TŻ skrobnąć tego maila).

Arisa jesteśmy w Polsce i z doświadczenia zawodowego mogę Ci powiedzieć, że w wielu polskich instytucjach, a nawet firmach maile sprawdza się raz na tydzień, jak odbierają telefony to nic nie idzie się dowiedzieć i zawsze tylko gadają, że RODO srodo, a nawet nie wiedzą na czym RODO polega i jakie informacje można śmiało udostępniać i na jakich zasadach. Więc bym się nie podniecał.

Arisa
użytkownik

Wysłany: 2018-11-12, 21:15   

Armand - spójrz na zwrotkę - na tego maila nigdy nie odpowiedzą, bo serwer jest źle skonfigurowany.

Tak, wiem, że w wielu miejscach nie idzie się nic dowiedzieć i trzeba tłumaczyć czym jest RODO i że nie ma zastosowania dla informacji anonimowej... RODO sRODO, a nagrywają w wielu miejscach rozmowy mimo, że nie powinni tego robić, bo dane te nie są potrzebne do uzyskania informacji.

Jenny
użytkownik

Kim jesteś: ts
Punktów: 286

Wysłany: 2018-11-12, 22:28   

Arisa napisał/a:
na tego maila nigdy nie odpowiedzą

Może jak im strona zacznie działać, to i maile zaczną dochodzić?

Arisa
użytkownik

Wysłany: 2018-11-12, 23:18   

Jenny czyli syndrom jednego z ministerstw, którego strona kiedyś działała tylko podczas, gdy byli obecni w ministerstwie (strona działała od 8-15)? Tam realnie wyłączali serwer i przychodząc go właczali...

wendigo
użytkownik
TRU ts ;)

Punktów: 570
Wysłany: 2018-11-13, 00:58   

Arisa napisał/a:
- w końcu mogę mieć komplikacje, a lekarze nie dają telefonów do siebie,

czasami dają, maile prywatne też - ale po zabiegu. Więc bez przesady, ale mniejsza już o to...

Arisa
użytkownik

Wysłany: 2018-11-13, 09:20   

wendigo, widać czasami, bo miałam robiony poważniejszy zabieg, miałam komplikacje, a do lekarza ZERO kontaktu. Stąd też obecnie dbam o to by mieć działający kontakt najlepiej też mailowy (pozostaje ślad kontaktu) zanim skorzystam z usług danej kliniki.

Tak więc zgodzę się - dają CZASAMI do siebie bezpośredni mail lub telefon.

Bywa nawet, że telefony z recepty nie działają (kiedyś lek był nieczytelnie wypisany, dzwonili z apteki i się nie dodzwonili), w przypadku o którym mówię recepty nie było.

Arisa
użytkownik

Wysłany: 2018-11-13, 12:12   

Wieści z kliniki Mrozicki.pl:
Cytat:
Wystarczą dokumenty, o których Pani mówi - dowód osobisty oraz zaświadczenie od endokrynologa lub seksuologa- psychiatry. Cena zabiegu 3.500zl. Proszę pokazać się na konsultację, wtedy wszystko omówimy. Można umówic się tel. 602 291 655.

Na pytania dotyczące średniego czasu wykonania zabiegu, sposobu wykonania zabiegu (cięcie na mosznie, czy pachwinowo), możliwych sposobów znieczulenia oraz czy wykonują również SRS - brak odpowiedzi w otrzymanym mailu - spróbuję jeszcze raz dopytać.
Telefonu nie cenzuruję, ponieważ podany jest też publicznie.

Ważnym tu jest, że wskazano - seksuologa-psychiatry, nie seksuologa-psychologa.
Pytanie dotyczyło sytuacji, gdy ktoś ma już dowód na właściwe dane.
Podana cena jest za orchiektomię dwustronną przy zdiagnozowanym transseksualizmie.

Zaleta: nie podajesz w ogóle deadname.

Arisa
użytkownik

Wysłany: 2018-11-13, 17:48   

Update od Mrozicki.pl:
Usunięcie tylko z dostępu przez cięcie na mosznie po obu stronach (małe).
Cena zabiegu zawiera pobyt wraz z zabiegiem.
Czas operacji - około 1 godziny.
Pobyt na oddziale: 1 doba.
Znieczulenie - rodzaj po konsultacji anestezjologicznej - nie zmienia ceny zabiegu.
Obecnie czas czekania 1 miesiąc i 4 dni.
Trzeba mieć ze sobą badania, które są podane na stronie i zaświadczenia o których pisał.

SRS nie wykonują.

Duży plus za szybką reakcję na maile.

Karatajew
użytkownik
\__________/

Punktów: 155
Wysłany: Dzisiaj 2:21   

Da się też na NFZ, jak ktoś chce. Tylko najpierw trzeba iść na prywatną wizytę do lekarza, także jest jakiś tam koszt, ale podejrzewam, że do dwóch stów, a nie dwóch tysięcy. Niedawno jedna dziewczyna się umówiła, inna też o tym wspominała, także da się i tak, jeśli ktoś nie ma kasy.

Odpowiedz do tematu