Poprzedni temat «» Następny temat
Ankieta- Problemy zdrowotne osób transseksualnych w Polsce
Autor Wiadomość
Nefertiti5
użytkownik

Preferowany zaimek: ona
Punktów: 1
Wysłany: 2019-01-03, 02:01   Ankieta- Problemy zdrowotne osób transseksualnych w Polsce

Dzień dobry :)

Piszę pracę magisterską dotyczącą zdrowia osób transseksualnych w Polsce. Bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Ankieta skierowana jest do osób transseksualnych. Zawiera 25 pytań w tym 4 to metryczka. Pytania są zamknięte, jest też kilka otwartych (może się zdarzyć, że nie będzie trzeba na wszystkie odpowiadać). Wiem, że najłatwiej jest odpowiadać wyłącznie na pytania zamknięte. Bardzo mi zależy jednak na tym, aby moja praca była jak najbardziej wiarygodna. Z tego powodu zdecydowałam się na kilka, myślę prostych pytań otwartych.

Link do ankiety: https://www.survio.com/survey/d/K1B2F9L5E1V8B9F3U

Będę bardzo wdzięczna za każdą wypełnioną ankietę.

Arisa
użytkownik
Zawsze kobieta

Tożsamość płciowa: k
Punktów: 1096
Wysłany: 2019-01-03, 08:01   

Nefertiti5, czy ankieta jest skierowana tylko do osób stricte transseksualnych, czy również do osób interseksualnych z dysforią płciową oraz transgenderowych (łącznie: mężczyzn AFAB oraz kobiet AMAB)?

Czy osoby transwestytyczne oraz niebinarne płciowo też mogą brać w niej udział?

Nefertiti5
użytkownik

Wysłany: 2019-01-03, 10:57   

Ankieta skierowana jest tylko do osób transseksualnych. Jeżeli chodzi o osoby niebinarne płciowo to tak- w pytaniu dotyczącym płci z jaką się Państwo utożsamiają można zaznaczyć również: "z obiema płciami", "z żadną płcią".

Arisa
użytkownik
Zawsze kobieta

Wysłany: 2019-01-03, 11:39   

Nefertiti5 napisał/a:
Ankieta skierowana jest tylko do osób transseksualnych. Jeżeli chodzi o osoby niebinarne płciowo to tak- w pytaniu dotyczącym płci z jaką się Państwo utożsamiają można zaznaczyć również: "z obiema płciami", "z żadną płcią".
Tyle, że nieutożsamianie się z żadną lub z obiema to agenderyzm / bigenderyzm, który jest podzbiorem osób transgenderowych (niebinarnych), nie zaś transseksualizmu. Wg definicji transseksualizmu - pacjent/ka musi mieć kobiecą lub męską identyfikację płciową. Jest więc albo bład w nazewnictwie, albo nie do końca przemyślana ankieta.

To tutaj już bliżej jest osobom interseksualnym z zespołem Klinefeltera i żeńską identyfikacją płciową do definicji osoby transseksualnej, niż osobie niebinarnej płciowo.

Tak dla wyjaśnienia - występują (też tu na forum) osoby z zespołem Klinefeltera ("47, XXY", zwany też ZK), które mają lub miały ciała męskie lub pośrednie, ale z genitaliami męskimi i tożsamością żeńską. Takie skierowanie ankiety jak wyżej wyłącza tą grupę z badania, mimo, że ich problemy są praktycznie identyczne (potrzeby operacji, HRT, też czasem FFS, zabiegów laserowych, treningu głosu, prawnej korekty płci itp.). Oczywiście spektrum interseksualizmu (który dość często występuje ze źle przypisaną płcią przy porodzie) - to nie tylko część przypadków ZK, ale wiele więcej. Począwszy od chimeryzmu, mozaicyzmu, zespołu Turnera, skończywszy na wadach jednogenowych, jak defekt 5-alfa-reduktazy itp.

Kobieta AMAB - osoba o kobiecej identyfikacji płciowej przypisana przy porodzie do płci męskiej (i zazwyczaj tak wychowywana).
Mężczyzna AFAB - osoba o męskiej identyfikacji płciowej przypisana przy porodzie do płci żeńskiej.

Stąd było moje szczególowe pytanie.

Ostatnio zmieniony przez Arisa 2019-01-03, 11:59, w całości zmieniany 1 raz  

Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco

Punktów: 643
Wysłany: 2019-01-03, 11:58   

Ariso - zlituj się :)

Arisa
użytkownik
Zawsze kobieta

Wysłany: 2019-01-03, 12:02   

Freja, próbuję tylko ustalić, kto może w ankiecie uczestniczyć. Nie znamy jej celu (tematu pracy), a wyszły pewne błędy w nazewnictwie. ;) Tak, wiem, że to nie jest badanie na pracę doktorską. :D Ale warto by problem został szerzej poznany.

No cóż, ankiety nie mogę wypełnić, trudno.

Nefertiti5
użytkownik

Wysłany: 2019-01-03, 12:31   

Dziękuję za uwagę. To pytanie o identyfikację początkowo miało tylko dwie odpowiedzi: "kobieta", "mężczyzna". I taką ankietę dałam do wypełnienia. Jednak zarzucano mi, że wykluczam te dwie grupy osób o których wspomniałam (mimo, że uważają się w pełni za osoby transseksualne). Ze względu na to, że było to na samym początku to zdecydowałam się ankietę poprawić. Widzę jednak, że wciąż to pytanie budzi wątpliwości. :(

Wiem, że to nie jest praca doktorską, ale to nie ma znaczenia bo naprawdę staram się i przykładam się do tej pracy. Zależy mi na tym aby ta praca była jak najbardziej wiarygodna (stąd pytania otwarte). Przykro mi, ale mam nadzieję, że jeszcze więcej osób wypełni ankietę. :) A temat pracy brzmi tak: "Problemy zdrowotne osób transseksualnych w Polsce".

Arisa
użytkownik
Zawsze kobieta

Wysłany: 2019-01-03, 12:51   

Nefertiti5, eh, kiedyś tłumaczyłam już na forum, że "X TS", "AG TS", "BG TS", "NB TS" nie istnieją <kot_mrugajacy> . Osoby agenderowe, trzecia płeć, bigenderowe, neuter itp. to osoby TransGenderowe (TG). Nie TransSeksualne (TS) [osoby transgenderowe jak dla mnie nie są gorsze od transseksualnych].

Tak więc do celów napisania dobrze ocenionej pracy magisterskiej, by nie wtopić należałoby więc brać tylko osoby z formalną disgnozą transseksualizmu (F64.0 wg opisu w ICD-10) i niestety, przykre może być to dla NB, ale temat pracy jest o transseksualizmie i odpowiedź Kobieta i Mężczyzna było co do klasyfikacji medycznej transseksualizmu - poprawne.

Cytat:
stąd pytania otwarte
Trzymać tak dalej! Bo te ankiety które wielokrotnie widziałam były tak tendencyjne... Takie zaznaczanie haczekiem kratek i nic więcej...

Cytat:
Problemy zdrowotne osób transseksualnych w Polsce
To należy tutaj (nie użyt słowa trans, transpłciowy) - trzymać się formalnej definicji.
https://icd.who.int/browse10/2016/en#/F64.0
Cytat:
A desire to live and be accepted as a member of the opposite sex, usually accompanied by a sense of discomfort with, or inappropriateness of, one's anatomic sex, and a wish to have surgery and hormonal treatment to make one's body as congruent as possible with one's preferred sex.

https://www.who.int/class...en/bluebook.pdf
Cytat:
F64.0 Transsexualism
A desire to live and be accepted as a member of the opposite sex, usually
accompanied by a sense of discomfort with, or inappropriateness of, one's
anatomic sex and a wish to have hormonal treatment and surgery to make
one's body as congruent as possible with the preferred sex.

Diagnostic guidelines

For this diagnosis to be made, the transsexual identity should have been
present persistently for at least 2 years, and must not be a symptom of another
mental disorder, such as schizophrenia, or associated with any intersex,
genetic, or sex chromosome abnormality.

Mam nadzieję, że linki się przydadzą. To są formalne dokumenty i definicje medyczne zaburzeń i chorób, gdzie wymieniono też transseksualizm. Warto umieścić w przypisach pracy dyplomowej.

P.S. Niedługo transseksualizm przestanie istnieć, gdy wejdzie ICD-11 (mamy chyba 3 lata na to) - będzie tylko "Gender Incongruence" - nie znam tłumaczenia formalnego na polski tego terminu.

Nefertiti5
użytkownik

Wysłany: 2019-01-03, 13:04   

Dziękuję za linki :) nie chcąc nikogo urazić umieściłam takie odpowiedzi, natomiast w wynikach opiszę sytuację.

Natknęłam się również na artykuł dotyczący ICD-11. Żadnych konkretów, ale jestem ciekawa jak to będzie.

Na szczęście pozostałe pytania nie budzą kontrowersji.

Arisa
użytkownik
Zawsze kobieta

Wysłany: 2019-01-03, 13:22   

OK. Wypełnię tą ankietę, ale w pytaniu 6 zaznaczę wyraźnie, że jestem osobą interseksualną. Rozumiem, że ma Pani wgląd w pełne formularze i można potem osoby pogrupować lub w razie potrzeby wykreślić.

Wypełnić chcę ponieważ została poruszona bardzo ważna tematyka w Pani pracy.

Nefertiti5
użytkownik

Wysłany: 2019-01-03, 13:47   

Mam pełen wgląd i mogę potem pogrupować odpowiedzi. Bardzo dziękuję, każda odpowiedź w ankiecie zostanie przeze mnie przeanalizowana. To dla mnie bardzo cenne informacje. Na razie jeszcze czekam jednak na odpowiedzi :)

Bez wątpienia badania uwzględniające wprost nie tylko osoby transseksualne byłyby również bardzo ważne. Jednak w tej pracy nie mogłam wybrać szerszej grupy odbiorców. Uwagi cenne, dziękuję.

Arisa
użytkownik
Zawsze kobieta

Wysłany: 2019-01-03, 14:15   

Więc poszła ankieta. <kot_wesoly>

Nefertiti5
użytkownik

Wysłany: 2019-01-03, 14:19   

Dziękuję 😊

Hyacinth
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 93
Wysłany: 2019-01-03, 15:30   

O, ta sama uczelnia, jak miło.
Wypełniłem ankietę, powodzenia :)

AwryBoy
użytkownik
Wojtek

Punktów: 296
Wysłany: 2019-01-03, 16:17   

Ankieta wypełniona. Powodzenia :)

remick76
użytkownik

Kim jesteś: is
Punktów: 446
Wysłany: 2019-01-03, 18:33   

Ankieta wypełniona. Życzę powodzenia :)

jatadosh
użytkownik

Punktów: 82
Wysłany: 2019-01-03, 19:50   

Ankieta wypełniona, powodzenia :)

Z uwag mam jedną - brakuje metoidoplastyki jako alternatywy do neophalloplastyki jako SRS u K/M.

Arisa
użytkownik
Zawsze kobieta

Wysłany: 2019-01-03, 20:16   

Brakuje też orchidektomii, ale jest opcja "inne". Tam się wkradł drobny błąd - brak zapytania "jakie", gdy zaznaczono "inne".

No ale ankieta jest już taka jaka jest.

Podobnie jest "tracheal shave" w ankiecie, brak jest operacji "feminization laryngoplasty" (chodzi o chirurgiczną feminizację głosu), brak też ćwiczeń wokalnych.

Ale całe szczęście jest gdzie wpisać. <kot_mrugajacy>
Ankieta i tak przygotowana rewelacyjnie porównując z innymi, które tu wypełniałam.

jatadosh
użytkownik

Punktów: 82
Wysłany: 2019-01-03, 21:29   

Arisa napisał/a:
Tam się wkradł drobny błąd - brak zapytania "jakie", gdy zaznaczono "inne".

To chyba rzeczywiście lepsze rozwiązanie.

Nefertiti5
użytkownik

Wysłany: 2019-01-03, 22:06   

Dziękuję za zwrócenie uwagi. Na pewno wezmę to pod uwagę opracowując wyniki. Starałam się, ale faktycznie po Państwa sugestiach widzę, że być może powinno być więcej możliwości w tym pytaniu o przebyte zabiegi. Jeżeli w przyszłości będę prowadzić dalsze badania to będę wiedzieć na co dodatkowo zwrócić uwagę.

Zachęcam również innych do wypełnienia ankiety, a w pytaniach gdzie to możliwe o wypowiedzenie się :) Bardzo dziękuję osobom, które już wypełniły :)

Ben
użytkownik

Tożsamość płciowa: qg
Wysłany: 2019-01-05, 16:26   Re: Ankieta- Problemy zdrowotne osób transseksualnych w Pols

Zrobione.

Morgan
użytkownik
Morgan dwa serca

Punktów: 20
Wysłany: 2019-01-06, 22:48   

Trochę się będę czepiała ale robiłam już kilka badań i bez tego co piszę poniżej została bym po prostu wyrzucona, jako że moja uczelnia sprawdza czy owe standardy są utrzymane.

Standardy badań naukowych wymagają by podawać:

- uczelnie (tu jest podana)
- tytuł pracy (jawnie)
- dobrze by było tezy o ile nie dorabia ich się po badaniach
- imię i nazwisko autora badanie (koniecznie)
- kontakt do autora badań
- imię i nazwisko promotora
- kontakt do promotora
- jawna zgodę na badanie (czyli przycisk "wyrażam zgodę")

Tutaj większości nie ma wiec nie mamy możliwości sprawdzenia czy ta Pani jest tą za która się podaje oraz czy praca jest rzeczywiście pracą na tej uczelni a nie na przykład u Rydzyka i czy nie chce udowodnić jakiejś pseudonaukowo-kościelnej tezy.

Arisa
użytkownik
Zawsze kobieta

Wysłany: 2019-01-06, 22:58   

Morgan
- tytuł pracy nam podała tu na forum - stąd ustaliłyśmy jaki jest zbiór osób, które końcowo zostaną uwzględnione, o reszcie można tylko wspomnieć,
- tezy - pewnie zostaną wyciągnięte po badaniu, bo skąd autorka ma wiedzieć z czym mamy problemy?
- imię i nazwisko autora i promotora - przydałoby się - i tak będą publiczne przez chyba 10 lat po napisaniu pracy - w sensie pracę tą można wyciągnąć i zapoznać się z nią na uczelni - teraz już elektronicznie.
- kontakt do promotora - owszem mógłby być, ale gdy podane jest nazwisko, każdy inteligentny obie znajdzie, a promotor nie dostanie spamu (można też do uczelni zadzwonić i poprosić o mail do wskazanego promotora).
- jawna zgoda jest - przecież przed wyświetleniem pierwszego pytania masz informację, że to badanie i że tylko do celów badawczych dane zostaną wykorzystane... Klikasz przycisk i rozpoczynasz.

Cytat:
Tutaj większości nie ma wiec nie mamy możliwości sprawdzenia czy ta Pani jest tą za która się podaje oraz czy praca jest rzeczywiście pracą na tej uczelni a nie na przykład u Rydzyka i czy nie chce udowodnić jakiejś pseudonaukowo-kościelnej tezy.
Pachnie tu paranoją. Oni nawet nie umieliby sformułować zadanych pytań. <kot_rozbawiony>
Poza tym nawet gdyby już byli w stanie ułożyć takąankietę? Może lepiej, że chcą się czegoś nauczyć? I tak zawsze mogą przeczytać to forum. Praktycznie wszystko tu jest <kot_mrugajacy>

Nefertiti5
użytkownik

Wysłany: 2019-01-07, 15:43   

Dziękuję za ten głos :) Przeczytałam w regulaminie aby nie podawać swoich danych na forum. Moje dane łącznie z nazwiskiem promotora podałam w mailu do administratora tej strony. Zrobiłam to zanim wrzuciłam prośbę o wypełnienie ankiety :) .

Arisa
użytkownik
Zawsze kobieta

Wysłany: 2019-01-07, 15:57   

Nefertiti5, chodzi o to, że powinno to być na stronie twojego badania - czyli podane o tu (poza forum): https://www.survio.com/survey/d/K1B2F9L5E1V8B9F3U
Czyli:
Cytat:
Nazywam się ___________, jestem studentką 2 roku studiów magisterskich na _________ w ________ na kierunku Zdrowie Publiczne. Moim promotorem jest _________. Tematem mojej pracy magisterskiej jest __________ [i tu cała reszta] Kontakt telefoniczny / mailowy / Discord, cokolwiek: _____________
O to Morgan chodziło.

Jak Morgan pisze mogą być z tego potem problemy, dodatkowo obniża to wiarygdność ankiety i ilość osób, która będzie chciała ją wypełnić. Jak widzisz już Morgan jej nie chce wypełnić, bo są braki... Ja też miałam opory, bo właściwie nie wiedziałam do kogo była skierowana o podane opcje i co właściwie badała (ale to wyjaśniłyśmy, trzeba tylko dodać w zaproszeniu do badania na twojej stronie survio).

Morgan
użytkownik
Morgan dwa serca

Wysłany: 2019-01-07, 16:42   

Arisa to wszystko powinno być podane na pierwszej stronie ankiety a nie gdzieś osobie trzeciej (nawet tak szacownej jak Freja) i przed jej obroną.
Nie każdy ma ochotę jechać do biblioteki danej uczelni by skorzystać z repozytorium. Jako że dostęp do prac jest tylko w repozytorium uczelni a nie w Internecie.

Arisa
użytkownik
Zawsze kobieta

Wysłany: 2019-01-07, 17:01   

Morgan, a przeczytałaś mój post wyżej? Przecież o tym piszę - w zaproszeniu do ankiety, ale na stronie survyo - nawet podałam link i przeróbkę tego zaproszenia jako cytat.

Nefertiti5
użytkownik

Wysłany: 2019-01-07, 18:28   

Na szczęście wstęp do ankiety mogłam poprawić. Proszę sprawdzić. Zależy mi na tym, aby jak najwięcej osób wypełniło ankietę. :)

Morgan
użytkownik
Morgan dwa serca

Wysłany: 2019-01-07, 19:41   

Nefertiti5 teraz ankieta jest zgodna ze standardami, dziękuję :-D

Nefertiti5
użytkownik

Wysłany: 2019-01-10, 13:29   

Skończył mi się transfer :) chwilowo nie ma możliwości wypełnienia ankiety. Poszerzyłam pakiet i jutro (jak zaksięgują) powinno już działać :)

Arisa
użytkownik
Zawsze kobieta

Wysłany: 2019-01-10, 14:40   

Nefertiti5, ile masz już ankiet, na razie nie segregując ich na poprawne i niepoprawne?
Transfer zjadły boty, czy tak dużo osób się odezwało?

Nefertiti5
użytkownik

Wysłany: 2019-01-11, 13:47   

Ankieta już działa :)
Na razie mam 117 wypełnionych ankiet. Limit miesięczny to 100. Rozszerzyłam pakiet. Po prostu jednego dnia wypełniło sporo osób :)
Na szczęście można już normalnie wypełniać, z góry dziękuję 😊

Arisa
użytkownik
Zawsze kobieta

Wysłany: 2019-01-11, 14:22   

<kot_wesoly>

wendigo
użytkownik
TRU ts ;)

Punktów: 638
Wysłany: 2019-01-12, 04:46   

Mam jedną uwagę co do treści. jest pytanie: "12. Czy są zabiegi którym zamierzają się Państwo poddać w przyszłości?"
i można wybrać tylko "tak" lub "nie", a ktoś może jeszcze nie wiedzieć...

kicur
moderator
GeekofJurisprudence

Punktów: 378
Wysłany: 2019-01-12, 22:41   

Wypełniona. Powodzenia ;)

Nefertiti5
użytkownik

Wysłany: 2019-01-27, 09:32   

Zachęcam jeszcze do wypełnienia ankiety i jednocześnie bardzo dziękuję każdemu kto już wypełnił, dziękuję również za uwagi :) już niedużo czasu zostało :)

PaulinaWFT
użytkownik

Punktów: 21
Wysłany: 2019-01-27, 10:28   

W ankiecie na etapie problemów brakuje "toksyczne środowisko w społeczności osób o podobnych problemach".

Człowiek człowiekowi wilkiem, jak widać. Tyle co się tutaj ludzie kłócą i obgadują czy też wtrącają ze swoją "jedyną właściwą racją" to przechodzi wszystkie normy xd
Oczywiście mowa o specyficznych jednostkach bądź grupach.

Arisa
użytkownik
Zawsze kobieta

Wysłany: 2019-01-27, 13:31   

PaulinaWFT - przeczytaj o czym jest ankieta - o problemach w służbie zdrowia... - można by wymieniać wiele więcej problemów w środowisku - choćby oszukiwanie przez [niektóre] osoby TS ich lekarzy prowadzących, że mają ubezpieczenie NFZ, gdy sobie go nie raczyły załatwić i wiele osób doskonale wie, że nie ma - tyle z rzeczy podobnych. A można by jeszcze tonę żali [u większości] wywalić na rodziców, rodzinę i "kolegów" / "koleżanki" [te porzucone].

Nefertiti5, dobrze, że ankieta bada właśnie ten problem, ponieważ nieotrzymywanie pomocy od służby zdrowia lub otrzymywanie jej za późno (po przekroczeniu 12-13 roku dla kobiet AMAB i około 10-go dla mężczyzn AFAB) to ogromny problem. Jednocześnie ankieta nie męczy 567 pytaniami, że człowiek po niej czułby się wyczerpany jak po zrobieniu testu MMPI-2. Zawiera pytania opisowe. Mam nadzieję, że ktoś z twojej pracy skorzysta i przyczyni się do polepszenia sytuacji osób TS w kraju.

Gdybyś chciała się Nefertiti5 tym zająć w przyszłości już po napisaniu pracy - daj znać, to pomogę pisać wystąpienie do Tęczówki czy być może po zmianie rządu na bardziej przyjazny osobom trans - wystąpienia do rzecznika praw obywatelskich - na podstawie opracowanych wyników. Taki stan służby zdrowia po prostu nie może dalej trwać bo:
- osoby trans nie otrzymują pomocy na odpowiednim poziomie,
- lekarze bywa, że nawet klauzulami sumienia się zasłaniają (miałam 2 przypadki),
- nie leczą na czas - gdy można sprowokować prawidłowe dojrzewanie ciała,
- wielu endokrynologów nie umie leczyć osób trans, zaś część lekarzy przepisuje takie dawki i ilość leków, że można się za głowę złapać.

Do części (jak nie większości) jednak potrzebne są zmiany prawne - głównie od kiedy młoda osoba może decydować o swojej płciowości.

Dziękuję za porządne podejście do ankiety i problemu. Oby więcej studentów i studentek tak postępowała dając nam ankiety. <kot_wesoly>

Nefertiti5
użytkownik

Wysłany: 2019-01-31, 19:43   

Proszę mi wierzyć początkowo moja ankieta miała około 100 pytań :D z zakresu również m.in prawa (uważam, że też bardzo ważna sprawa). Chciałam się jednak skupić na problemach związanych ze zdrowiem i przede wszystkim dać możliwość wypowiedzenia się.

Arisa dziękuję, będę pamiętać! Na pewno ;) Bałam się, że ze względu na otwarte pytania mało kto będzie chciał ją wypełnić. Na szczęście to były niepotrzebne obawy!

Ankietę zamykam i przystępuję do pracy. Raz jeszcze dziękuję za pomoc, wskazówki.

Arisa
użytkownik
Zawsze kobieta

Wysłany: 2019-01-31, 20:00   

Nefertiti5, życzę bardzo dobrej oceny na obronie. <kot_wesoly>

Pytania otwarte zachęcają - można się wypowiedzieć, pożalić. Zawsze też ostatecznie można te pytania pominąć, odpowiedzieć jednym krótkim zdaniem.

Ankiety bez pytań opisowych - przeklikuję - gdy do trzeciej podstrony nie ma ich - ankietę opuszczam, gdy są - wracam i robię całą od początku (poprzedniej nie zatwierdzając).

Nefertiti5
użytkownik

Wysłany: 2019-01-31, 22:04   

Dziękuję bardzo :)

Odpowiedz do tematu